Logopedia
Profilaktyczne zajęcia logopedyczne dla małych dzieci mają na celu zapobieganie powstawaniu wad wymowy oraz przygotują narządy artykulacyjne dziecka do prawidłowego wypowiadania wszystkich głosek. Realizacja każdej z głosek naszego języka wymaga innego układu artykulacyjnego i pracy innej grupy mięśni. Dlatego tak ważne jest aby te mięśnie systematycznie ćwiczyć. W ten sposób zapobieganiem także utrwaleniu się wady wymowy, która już ewentualnie powstała.
W skład zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej wchodzą przede wszystkim:
Grupowa forma zajęć jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą pracy, w której chętnie biorą udział. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnie pracy indywidualnej
Ćwiczenia narządów artykulacyjnych mają na celu wypracowanie u dzieci zręcznych i celowych ruchów warg, języka i podniebienia, które konieczne są do tego by dzieci mówiły prawidłowo. Zbyt mała sprawność warg i języka stanowi najczęstszą przyczynę wad wymowy.
Przykłady takich ćwiczeń:
Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu, naukę prawidłowego toru oddychania a także wydłużenie fazy wydechowej. Dzięki nim dzieci nauczą się również ekonomicznie zużywać wdychane powietrze.
Przykłady takich ćwiczeń:
Ćwiczenia słuchu fonematycznego mają na celu nauczenie dzieci różnicowanie dźwięków mowy. Zdolność precyzyjnego słyszenia i różnicowania dźwięków z otoczenia, a później dźwięków mowy jest również niezbędna do prawidłowego wymowy.
Przykłady ćwiczeń:
Ćwiczenia fonacyjne mają na celu nauczenie dzieci właściwego posługiwania się głosem, ustawienie właściwej emisji głosu oraz odpowiednie posługiwanie się nim.
Ćwiczenia długiej wymowy samogłosek: